Teisių įgyjimas muzikos kūriniams dažnai yra ilgas ir sudėtingas procesas. Neretai dėl galimybės naudoti tam tikrus kūrinius atsakymo reikia laukti ilgus mėnesius, todėl apie tai reiktų galvoti iš anksto – dar prie pradedant filmavimą ar aktorių atranką.
Muzikos kūriniai, kurie niekada nebuvo apsaugoti autorine teise yra viešo naudojimo subjektas ir gali būti naudojami be apribojimų. Šiems kūriniams priskiriamos, tarkime, liaudies dainos.
Kita kategorija muzikos, kuri gali būti naudojama neįsigijus specialių teisių – kūriniai, kuriems autorinės teisės nebegalioja. Pavyzdžiui, kūriniai sukurti JAV, praėjus 75 metams yra laikomi viešais ir nesaugomais. Tačiau visuomet yra išimčių į kurias derėtų atkreipti dėmesį: ar kūriniui nepritaikyta vėlesnė aranžuotė ar interpretacijos, turinčios galiojančias autorines teises.
Neretai atsakymo dėl galimybės naudoti vieną ar kitą muzikos kūrinį iš susijusių organizcijų tenka laukti labai ilgai. Ypač JAV, turinčioje gilias šios srities teisines tradicijas. Todėl apie tai reikia pradėti galvoti pradiniuose filmo vystymo etapuose. Pasitaiko, kad kantriai išlaukus, atsakymas būna neigiamas arba pasirodo, kad autorinių teisių įgyjimo suma yra pernelyg didelė numatytam filmo biudžetui. Todėl visuomet reikia pamąstyti apie alternatyvas.
Kadangi autorinių teisių užklausimas, įgyjimo ir derinimo procesas yra viena sudėtingiausių prodiuserio užduočių, šias paslaugas atlieka specializuotos kompanijos turinčios įdirbį ir tinkamas ryšius pagreitinti ir optimizuoti šiam kino industrijos aspektui.
Kaip galima išvengti muzikos autorizavimo kliūčių?
- Naudotis muzikos kūrinių bibliotekomis (stock music libraries). Internete galima rasti daugybę tiek mokamų tiek nemokamų muzikos kūrinių bibliotekų, kuriose galima įsigyti įvairių tipų aiškiai apibrėžtas licencijas. Asmeniniams poreikių naudojimui kūriniai dažniausiai nieko nekainuoja. Jeigu dainą naudosite vestuvių filmui – mokestis bus simbolinis. Jeigu video produkciją platinsite televizijos kanaluose, turinčiuose dideles auditorijas – licencijos kaina bus didesnė.
- Naudoti muziką turinčią Creative Commons teises. Daugumas autorinių nori, kad jų muzika ir jų pačių vardas įgytų populiarumą pasaulyje, todėl noriai platina ir dalina savo muziką netlygintinai įvairiems video ir audio projektams. Tiesa, autorius gali nustatyti tam tikrus apribojimus: nenaudoti muzikos komerciniams tikslams, drausti ką nors keisti juose, nurodyti galutinio produkto aprašyme autorystę ir pan.
- Originalios muzikos sukūrimas. Tai tikriausiai paprasčiausias ir greičiausias būdas muzikos kūrinių atrankoje filmui. Pasamdytas kompozitorius sukurs unikalią ir naują muziką, kurios teisės pagal susitarimą priklausys arba jam arba jį samdžiusių prodiuserių kompanijai. Dar vienas privalumas – kompozitorius turės galimybę susipažinti su filmo scenarijumi, bendrauti su režisieriumi ir dalyvauti filmo kūrimo procese. O tai užtikrins gilesnę ir įtaigesnę muzikos adaptaciją filmo turiniui nei perkant kažkada visai kitais tikslais ir kitomis intensijomis kurtą kūrinį.