Greitai bus 7 metai, kai video redagavimui ir vaizdo medžiagos montavimui pradėjau naudoti Sony Vegas programinę įrangą. Ne vienas bandymas pereiti prie kito software‘o baigdavosi eiline Sony Vegas pergale.
Kokie pagrindiniai skirtumai suteikiantys šiam įrankiui tokį aiškų ir neabejotiną privalumą (kuris, žinoma, išlieka subjektyvus, kadangi kitų žmonių įgūdžiai, patirtis ir darbo principai gali atiduoti visus balus kitų gamintojų produktams)?
1. Real-time darbo principas. Nuo pat pirmųjų prisilietimų Sony Vegas užsidirbo riebų, sudarantį galbūt 50 % savo vertės, pliusą vien už tai, kad net pirmosios šios programos versijos veikė visišku real time darbo principu. Bet kurio efekto naudojimas, spalvų korekcija, subtitrų testavimas, įvairių grafinių elementų animacija, video perėjimai (transitions) ir visas kitas staiga į galvą šaunančias idėjas galima patikrinti iš karto – Sony Vegas prieview lange iš karto parodys “gyvą” rezultatą.
Jau girdžiu, kaip man sako, jog Final Cut ar Adobe Premiere naujausios versijos taip pat leidžia visus video redagavimo principus matyti realiu laiku. Deja, tai teisinga tik su tam tikromis išlygomis: visos kitos bandytos programos geriausiu atveju leidžia tik kai kuriuos sumanymus tikrinti realtime‘u (tarkime, daliai pagrindinių video efektų), o, tarkime, staiga pasirodo, kad kažkuris default‘inis transition‘as privalo būti prerendintas, t.y. sugeneruojamas vaizdas (render) taip kaip eksportojant visą projektą į vientisą filmą ir tik tuomet galima peržiūrėti tai, kas pavyko. Ar įmanomas greitas darbas su tokia programine įranga? Tikrai ne. Tuomet Jūs turite turėti arba roboto fantaziją, kuri idealiai leidžia numatyti rezultatą, kuris gali būti pasiektas atlikus tam tikrą korekciją arba turėti tiesiog LABAI daug laiko, kad galėtumėte laukti kiekvieno render rezultato.
Kai kurie programinės įrangos gamintojai šį niuansą sprendžia kurdami specialius variklius, vaizdo plokštes ar kitą išorinę įrangą, kurios pagalba galima pasiekti greitą darbo realiu laiku principą, tačiau ar tai yra pliusas ar minusas? Manyčiau, kad pastarasis variantas, kadangi reikia įsigyti papildomą techniką, kurie lemia papildomus finansus, vietos darbo studijoje klausimą ir lankstumą. Sony Vegas galima diegti bet kuriame kompiuteryje, kur bebūtumėte. Ir sparčiai atlikti karštus ir degančius darbus. Kiti video redagavimo ir montažo soft‘ai tokių galimybių nepalieka.
2. Intuityvumas. Sony Vegas nuo pradžių iki galo yra labai intuityvi programinė įranga. Sakyčiau ją būtų galima lyginti su darbu Apple kompiuteriais. Kylančių klausimų kiekis sumažintas maksimaliai. Tiesiog matote galimybes, o ne ribas. Aš į video redagavimo ir montažo sritį atėjau, padirbėjęs su audio ir muzikos programine įranga plačiąja prasme (WaveLab, Cubase, Nuendo, Logic, Ableton ir kt.). Šis perėjimas buvo itin “švelnus” ir “minkštas”. Jeigu turite bent šiekt tiek patirties dirbami su įvairaus tipo sekvencoriais, Sony Vegas taps draugu nuo pat pirmų minučių: aiški langų struktūra, aiškūs funkcijų simboliai, patogus medžiagos valdymas ir tuo pačiu bendro programos interface‘o švarumas ir paprastumas. Tačiau jis apgaulingas, kadangi Sony Vegas susidoroja su viskuo, einant prie specifinių ir sudėtingesnių uždavinių.
3. Lankstumas. Sony Vegas veiks su bet kokiu kompiuteriu (žinoma, reikia sekti atskiras versijas, kadangi programa gali veikti, tarkime tik su 64 bitų Windows ir pan.). Lėtesnis kompiuteris, be abejo, sunkiau tvarkysis su didesne apimtimi medžiagos, tačiau išjungiant atskirus takelius ir pasiliekant tik tvarkomis galima tikrai puikiai išsisukti. Tiesiog jaučiasi, kad programa gerai jaučiasi kompiuteryje, o nėra jos priešas, kaip dažnai pasitaiko dirbant kita programine įranga. Sony Vegas palaiko įvairius video formatus, turi visus reikiamus pagrindinius vaizdo efektus ir vaizdo redagavimo priedėlius, mechaniniai (karpymas, kopijavimas, dubliavimas, kilnojimas, perėjimų trukmės ir tipų valdymas) darbai atliekami paprastais ir laiką taupančiais žingsniais. Garso, titrų ir subtitrų valdymas neatsilieka nuo video – aišku, tiesmuka, netgi banalu. Ypač smagu dirbti su automatiniu dinamikos valdymu, tiesiog mėgaujiesi darbu: video tempo didėjimas ar lėtėjimas, garso kilimas ar nuoseklus tildymas, kitų techninių niuansų kitimas laiko tėkmėje.
Tikriausiai atkreipėte dėmesį, kad tai nebuvo straipsnis skirtas aptarti techninėms detalėms ir specifiniams technologiniams niuansams. Galėsime daugiau laiko tam skirti ateityje. Šiuo įrašu norėjau parodyti, kad renkantis programinę įrangą labai svarbūs yra kai kurie fundamentalūs dalykai. Tarkime, Jūs turite tobulą video redagavimo ir montažo programą, kuris susidoroja su visomis įmanomomis užduotimis, tačiau jos darbo langas yra toks painus ir sudėtingas, kad programa gali naudotis tik patys programuotojai. Ar toks daiktas bus patrauklus? Galime spėti, kad ne. Todėl programinė įranga atitinkanti keletą esminių video montuotojo reikalavimų tarnaus kurkas geriau nei turinti kokią nors smagią funkciją, tačiau neleidžianti pajusti jokio darbo malonumo.