Dronai arba skraidyklės videografijos ir fotografijos srityse sukėlė turbūt didžiausią revoliuciją paskutinių penkerių metų laikotarpyje. Ir įdomu tai, kad šių įdomių pokyčių kaltininkas buvo ne kamerų gamintojas.
Multirotorinis prietaisas, dar kitaip vadinamas UAV (Unmanned Aerial Vechile; liet. “bepilotė skraidanti transporto priemonė”) arba dronu (tiesioginis vertimas iš anglų kalbos būtų “tranas”, dėl malonaus ausiai keliamo ūžesio) atsirado tarsi iš niekur ir iš karto užkariavo visų vaizduotę ir simpatijas.
Dronai yra nuotoliniu būdu valdomi aparatai, turintys daugiau nei dvi besisukančias mentis. Priklausomai nuo menčių skaičiaus, jie gali būti vadinami trikopteriais, kuadkopteriais, oktokopteriais ir kt. Visa tai įtakoja aparato stabilumą galintį išlaikyti tam tikras apkrovas, leidžiančias iškelti į orą profesionalias kameras ir gimbalus (svarbiausias drono dalis, leidžianti stabilizuoti įtaisytą kamerą).
Filmuojančios skraidyklės valdymas, galimybės ir pasitenkinimas, kurį jos suteikia savo šeimininkui priklauso nuo daugelio įvairių faktorių. Norėdami įsigyti tinkamą Jūsų poreikiams droną, turite žinoti keletą svarbių dalykų, kurie, beje, gali ženkliai sutaupyti investicijas, skirtas šiam aparatui.
1. SAUGUMAS
Darbas su dronais teikia tiek daug malonumo ir adrenalino, kad jų apsvaiginti žmonės pamiršta, jog šie įtaisai yra gana tvirti, kartais sunkūs, turintys dideliu greičiu besisukančius ašmenis, galinčius sužaloti Jus ar aplink Jus esančius žmones. Skraidyklių naudojimas yra apibrėžtas griežtomis taisyklėmis:
- dirbkite atokiau nuo didesnių žmonių susibūrimų
- nekilkite į didesnį nei 100 m aukštį
- skraidykite ne arčiau nei 5 km iki aerosuosto
- neskraidykite virš žmonių, kurie to nesitiki ir nežino apie Jūsų ketinimus
- visuomet pasidomėkite tos šalies, kurioje dirbsite su dronu, su oro erdvės saugumui keliamais reikalavimais
2. MOKYMĄSIS
Net patyrę patyrę skraidyklių pilotai dažnai internete dalijasi situacijomis, kuriose nesuvaldė savo aparatų ir juos smarkiai apgadino. Kaip ir viskas šiame nuostabiame pasaulyje, drono valdymas reikalauja praktikos. Profesionalai primygtinai pataria pradžiai įsigyti mažą, nebrangų quad-copter’į, kuriuo galėtumėte lavinti savo įgūdžius. Tikrai geriau patirti avariją su lengvu dronu, kuris nuo lengvumo atšoks nuo žemės nepažeistas nei tokioje pat situacijoje atsidurti su įtaisu, į kurį intestavote nemažus pinigus.
Mokymosi pradžioje įvertinkite ar esate pakankamai atviroje vietoje, kurioje nėra pašalių žmonių bei gyvūnų. Venkite didesnio vėjo. Startui skraidykite žemiau ir lėčiau į pasirinktą poziciją erdvėje. Kartokite maršrutą pirmyn ir atgal, vėliau į kairę ir į dešinę. Išbandykite valdymą tuo atveju, kuomet valdymo kontrolė tampa atvirkštinė. Tokių situacijų tikrai nutinka ir jose reikia taip pag gebėti nepasimesti ir suvaldyti aparatą.
Savo įgūdžius galėsite vertinti kaip tinkamus įsigyti rimtesnį droną tuomet, kai galėsite ore vieną po kitos atlikti tobulą 8 figūrą. Tačiau tokią, kurioje drono priekis (vaizdo kamera) visuomet nukreiptas į atliekamos trajektorios priekį.
3. NEBRANGŪS DRONAI
X4 H107C-HD Quadcopter’is su 2MP vaizdo kamera. Tai nedidelis ir nebrangus (nekainuojantis 100 $) dronas su integruota HD vaizdo kamera. Komplektacijoje rasite viską, ko prireiks šios skraidyklės priežiūrai: siųstuvą, atsarginius propelerius, bateriją, su kuria galėsite skristi apie 7 min. Šis aparatas itin lengvas ir mažas, todėl jo greitai nesugadinsite bei nedaug šansų, kad ką nors sužeisite.
4. DRONAI PAŽENGUSIEMS
Pigiausiuoso dronų variantuose nereikėtų tikėtis itin aukštos vaizdo kokybės, tačiau filmavimo įgūdžiams lavinti juose integruotų kamerų tikrai pakaks.
Modelis Blade 350 QX RTF būtent skirtas žengti žingsniui į priekį vaizdo srityje, tačiau vis dar turintis konkurencingą kainą (iki 500 $). Ši skraidyklė gali pakelti į orą GoPro kamerą ir turi šiai kamerą pritaikytą laikiklį. Šiame modelyje aptinkame dar vieną technologiją – GPS, leidžiančią parkuoti droną bet kurioje dangaus vietoje ir išlaikyti poziciją net esant nepastoviam vėjui. Funkcija “Return To Home” išnaudoja GPS sugrąžinti droną į poziciją iš kurios jis pakilo. Tai iš tiesų svarbus niuansas, jeigu pametėte orientaciją ar praradote skraidyklės valdymą.
DJI Phantom 2 Quadcopter’is kartu su Zenmuse H3-3D 3-Axis. DJI yra turbūt populiariausia vaizdo filmavimo iš oro platforma šiuo metu. Dauguma žmonių renkasi šią kompaniją dėl dronų valdymo paprastumo ir prieinamos kainos. H3-3D gimbalas atlieka vaizdo stabilizavimo funkciją atskirai įsigyjamai GoPro kamerai. Fantomai gaminami iš plastiko ir taip pat turi GPS ryšio galimybę, padedančią pilotui susisiekti su dronu ir išmaniai su juo bendrauti.
5. SKRAIDYKLĖS PROFESIONALAMS
XPX Heavy Lift Quadcopter su GPS. Apie 2200 $ kainuojantis kompanijos XProHeli sukurtas modelis, skirtas kelti į orą profesionalioms vidutinio dydžio kameroms, tokioms kaip Panaonic Lumix GH4, Black Magic Pocket Cinema ar Sony Alpha a5100. Kameros svoris turėtų neviršyti 900 g. Ir nors tai galinga skraidyklė, ji nėra didelė ir lengvai tilps Jūsų automobilio galinėje sėdynėje. Šiame drone taip pat yra Silk vardu vadinamas patentuotas bendrovės gimbalas, kuris garsina bendrovę visame pasaulyje. Itin jautrus ir puikų vaizdo stabilizavimą garantuojantis gimbalas, leidžiantis šią skraidyklę pilotuoti dviems žmonėms: vienam atsakingam už kamerą, kitam už gimbalo valdymą.